Ex-Minister van Financiën Steven Vanackere (CD&V) volgt Marcia De Wachter op als directeur van de Nationale Bank. Met haar verdwijnt de laatste vrouw uit het directiecomité van de Nationale Bank. ‘Is dit de fameuze kracht van verandering van de N-VA? Plat op de buik gaan voor alweer een politieke benoeming van een man in een overbetaald en stofferig mannenclubje?,’ hekelt Groen-Kamerlid Evita Willaert.
Het is Minister van Financiën Johan Van Overtveldt (N-VA) die een paar weken geleden aan de Nationale Bank heeft voorgesteld om Vanackere te benoemen tot directeur. Terwijl in hun verkiezingsprogramma van 2014 de N-VA nog vol inging tegen het ‘geduw, getrek, geblokkeer, gemarchandeer en gekoeioneer om alle postjes mooi over de meerderheidspartijen te verdelen’, is dit de zoveelste politieke benoeming in de schoot van de regering Michel op rij. ‘Niks kracht van verandering, de N-VA maakt evenzeer gebruik van de PS-praktijken die ze zelf zo graag hekelt en vervelde in geen tijd tot een machtspartij zoals alle andere klassieke partijen,’ aldus Willaert. ‘Dergelijke politieke benoemingen berokkenen de politieke stiel bovendien veel kwaad, want ze staan haaks op de waarden en het soort politiek dat de burger van zijn/haar politici terecht verwacht. En het is blijkbaar erg naïef om te verwachten dat we na de politieke benoeming van Cédric Frère, kleinzoon van steenrijke topindustrieel Albert Frère, in de Regentenraad van de Nationale Bank eerder dit jaar, alles al gezien hadden.’
‘De huidige federale regering nam heel wat socio-economische maatregelen die vrouwen harder treffen dan mannen. Zelf telt ze amper 4 vrouwen tegenover 14 mannen. En blijkbaar zijn er ook geen competente vrouwen om politiek te benoemen,’ hekelt Willaert verder. De Nationale Bank is nochtans voor de helft een beursgenoteerd bedrijf. Maar de regering Michel vindt blijkbaar dat de Nationale Bank perfect vanonder artikel 518bis van het wetboek vennootschappen dat bepaalt dat bij beursgenoteerde bedrijven minstens een derde van de bestuurders een vrouw moet zijn, kan muizen. Dat terwijl ze wel – en terecht – quota-verplichtingen oplegt aan andere beursgenoteerde bedrijven. ‘Onbegrijpelijk. Terwijl vrouwelijke CD&V-politici recent nog een wetsvoorstel indienden om meer vrouwen aan de top van de Nationale Bank te verzekeren, wordt hier lippendienst bewezen aan een oude politieke cultuur die gewoon doorgaat met mannen te benoemen in topfuncties. In ons vinden die CD&V-politica’s een partner, maar blijkbaar niet in eigen rangen,’ aldus Willaert.
Ecolo-Groen stelt voor om definitief komaf te maken met de politieke inmenging bij topbenoemingen en kiest resoluut voor genderquota in hogere functies.
Reacties
Aanmelden via
Facebook Twitter